Zámek Litomyšl - vystřihovánky

Kód: 3200228

Úplný název:

Zámek Litomyšl - vystřihovánky (kol.):

Autor a popis:

BETEXA, 0 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
319 Kč (399 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

V roce 1962 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou. Na toto ocenění navázal zápis zámku mezi památky UNESCO v roce 1999.Nyní Vám Betexa přináší tento zámek v podobě vystřihovánky v měřítku 1:250. Jako i ostatní papírové modely tak i tento je proveden s velkými detaily, které jistě ocení kterýkoliv modelář.

Zámek Litomyšl je municipalitou mimořádně starou proto si zaslouží být zařazena mezi naše papírové modely zámků. V místě dnešního zámku a městečka stávalo r. 981 pomezní hradiště Slavníkovců, o němž se ve své kronice zmiňuje Kosmas. K onomu datu však už litomyšlské hradiště muselo existovat dlouho, protože - jak uvádí A. Sedláček - slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj při své cestě do Čech na sklonku 9. století založili v Litomyšli křesťanský kostel sv. Klimenta. Roku 1098 vznikl na místě hradiště premonstrátský klášter, který se stal základem biskupství pro východní Čechy a západní Moravu, zřízeného zde roku 1344 Karlem IV.

Původní interiéry renesančního zámku byly vybaveny luxusně. Značné zásahy do interiérů vyvolal zejména požár r. 1775, který část původního zařízení zničil. Podstatný vliv na podobu vnitřních prostor zámku měla i jeho pozice rodiště Bedřicha Smetany, která ve druhé polovině 20. století vyústila ve zrušení původních expozic a instalaci Muzea české hudby. Z doby Kaňkovy barokní přestavby pocházejí tzv. bitevní sál a velká jídelna. Za pozornost stojí i původní dekorace zámeckého divadla z let 1796 - 1797, alokovaného v přízemí západního křídla.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zámek Litomyšl - vystřihovánky do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zámek Litomyšl - vystřihovánky.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zámek Litomyšl - vystřihovánky (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zámek Litomyšl - vystřihovánky bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zámek Litomyšl - vystřihovánky doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Výtvarné nápady