Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka

Kód: 8807228

Úplný název:

Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka (Dudek František):

Autor a popis:

Dudek František, Nakladatelství VEGA-L, 288 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
228 Kč (298 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.3.2018 dopoledne. 
 

Téma (podtitul): Proměny českého venkova v minulém století a osudy československých legionářů během první světové války a revoluce v Rusku v podání kováře a rolníka z obce Kouty u Poděbrad. Paměti s průběžným popularizačním komentářem historika PhDr. Františka Dudka, CSc. Kniha je určena nejen pro nepočetnou obec historiků, ale především pro širokou skupinu zájemců o nedávné a přitom osudové okamžiky našeho národa a státu.
Vydáno ke 100. výročí slavné bitvy čs. legionářů u Zborova 1917 a vzniku čs. státu 1918.

Autor se narodil v rodině vesnického kováře roku 1888. V pamětech postihuje celý svůj život, který mimo 4 let válečného odloučení až do roku 1975 prožil v rodné vesnici. Přitom zasvěceně komentuje hospodářské a společenské dění v širším regionu středního Polabí. Podrobně zaznamenává zejména pohnuté události za první světové války, během níž po zajetí v Rusku vstoupil do České družiny a po 4 letech se s prvním plukem čs. legií slavně vrátil do vlasti. V legiích se účastnil frontových rozvědek v rumunských Karpatech, slavné bitvy u Zborova, urputných bojů s bolševiky v Povolží i následné a zdlouhavé sibiřské anabáze. Za statečnost v bojích byl několikrát vyznamenán. Převratné události ruské revoluce a občanské války glosuje z pozice pohodového venkovana a prostého vlastence, oproštěného od kariérních a hrdinských ambic. Pohledem životního pěšáka tak na mnoha drobných a zdánlivě podružných zážitcích odhaluje i méně známou a zkoumanou podobu velkých dějin z hlediska vojenské každodennosti a krutosti boje o přežití. V tomto smyslu se přibližuje k názorům legendárního Švejka. Proto ani po návratu z Ruska nikterak neusiluje o zaslouženou armádní kariéru nebo státní službu, ale s úlevou se vrací ke kovářské a rolnické živnosti. A opět zajímavě glosuje následný běh svého žití v dobách svobodných i totalitních v rodné vesnici a jejím okolí. Editorské poznámky jsou uvedeny přímo v textu a jedinečným způsobem přispívají nejen k vysvětlení dějinných událostí, ale i srovnáním tehdy běžných měr či finančních ukazatelů na dnes používané, se kniha stává velmi čtivou – a to zejména pro mladší čtenáře, kterým je problematika této doby málo známa.
Kniha rozsáhle vybavena dobovými obrázky autora a mapovým doprovodem včetně vysvětlivek editora.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka