Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století

Kód: 7405120

Úplný název:

Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století (Francek Jindřich):

Autor a popis:

Francek Jindřich, OFTIS, 248 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
82 Kč (119 Kč)
  / ks  
koupit
 

 

Poznání mentality našich předků, o které usilujeme při pohledu do vzdálené národní minulosti, nám umožňují především prameny trestního soudnictví.

Jedním z charakteristických znaků raněnovověkých měst bylo jejich vlastní soudnictví. Jeho součástí bylo i soudnictví hrdelní, řešící delikty, s nimiž tehdejší právní předpisy spojovaly původně trest smrti. Z činnosti hrdelních soudů vzešly smolné knihy, do nichž byly zapisovány výslechy na mučidlech a další písemnosti, považované dříve spíše za snůšku kuriozit. Jejich výjimečný vypovídací hodnota byla oceněna teprve v posledních letech. Prameny trestního soudnictví nás informují o nejnižších vrstvách společnosti, o nichž ostatní prameny téměř mlčí. Přinášejí cenné poznatky pro sociální, právní, správní, kulturní a regionální dějiny, ale také pro etnologii, filologii a psychologii. Studium těchto dokumentů přispívá k hlubšímu pochopení mezilidských vztahů ve městech i na vesnicích a umožňuje nahlédnout do rodinného a intimního života jejich obyvatel.

Pro Pardubice se dochoval mimořádně hodnotný soubor pěti smolných knih (1538-1626) a další materiály ze 17.-18. století. Na základě jejich studia ukazuje PhDr. Jindřich Francek, autor řady knih z oboru dějin trestního soudnictví, jak se dříve soudilo, charakterizuje trestné činy (čarodějnictví, krádeže, loupeže, sexuální delikty, vraždy, žhářství aj.) a plasticky zobrazuje kriminalitu pardubického regionu. V druhé části publikace se mohou čtenáři seznámit přímo s výpověďmi provinilců na mučidlech. Text doplňuje řada dobových dokumentárních vyobrazení deliktů i mučících nástrojů. Aktuálnost knihy spočívá v tom, že zobrazením zločinnosti a jejího postihu na Pardubicku upozorňuje na jeden z nejzávažnějších problémů dnešní doby.

 

Nahlédnout do Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století Nahlédnout do Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Zločin a trest v Pardubicích 16.-18. století