Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)

Kód: 7050667

Úplný název:

Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961) (Babka Lukáš, Opleštilová Hana):

Autor a popis:

Babka Lukáš, Opleštilová Hana, Národní knihovna ČR, 300 stran, jazyk - čeština, angličtina, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
313 Kč (420 Kč)
  / ks  
koupit
 

Druhé vydání česko-anglická publikace představuje reprezentativní výběr fotografií z rozsáhlé sbírky čítající téměř 4 400 obrazových materiálů, kterou spravuje pražská Slovanská knihovna. Sbírka vznikla v průběhu první třetiny 20. století zásluhou českého ministerského úředníka, překladatele ukrajinské literatury a amatérského fotografa Rudolfa Hůlky. Jeho snahou bylo zachytit nejen běžný, ale i sváteční život obyvatel daného regionu. Proto dokumentoval lidovou i církevní architekturu, výjevy z každodenního života, ale též pracovní činnosti, nákupy, způsoby dopravy, církevní rituály i lidové tradice. Velkou etnografickou hodnotu mají fotografie dobových oděvů a lidových výrobků (výšivek, nářadí, nádobí, kraslic). Mnoho fotografií zobrazuje přírodní scenérie a různé krajinné motivy. Nevelkou, ale pozoruhodnou část sbírky tvoří snímky městských i venkovských židovských obyvatel. Knihu tvoří tři části: úvodní studie přibližující životní osudy Rudolfa Hůlky, obrazové album obsahující reprodukce téměř 200 fotografií převážnou většinou z území Podkarpatské Rusi, ale i z dalších geografických oblastí, jež Hůlka navštívil, a kompletní katalog Hůlkových obrazových materiálů vztahujících se k Podkarpatské Rusi, který čítá 1 451 jednotek. Připomeňme, že na Podkarpatské Rusi ve dvacátých a třicátých letech žilo téměř 30 000 Čechů, a publikace by tak mohla zaujmout nejen dosud žijící pamětníky, ale i jejich potomky a samozřejmě i širší čtenářskou veřejnost.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)