Kronika katů Mydlářů - souborné vydání 3 knih

Štorkán Karel

V trojdílné Kronice katů Mydlářů nahlédneme do tajemství Jana Mydláře, vzdělance a doktora medicíny, jenž se řízením osudu, ale hlavně kvůli své lásce k povětrné Dorotce stal staroměstským katem. I přes své krvavé řemeslo byl Mydlář velmi bohatým a respektovaným mužem, jednal s úředníky radnice, se soudci, tajně se stýkal s císařem Rudolfem II. a s mnohými šlechtici, kteří se bez kata neobešli. Pestré a napínavé příběhy ze staroměstské katovny se dotýkaly i důležitých historických událostí, které předcházely největší náboženské válce mezi křesťany. Jan Mydlář byl duší protestant, ctil Boha a věřil ve spravedlnost, přestože se na tomto světě nemusí vždy prosadit. Osudným se mu stalo, že zůstal přes varování přátel a své ženy ve službách habsburských císařů, kteří ho učinili nástrojem své nespravedlivé pomsty. Jako kat královského města byl nedobrovolným aktérem krvavé staroměstské exekuce, o kterém mluvila celá Evropa a dodnes na ni nezapomněla. Při ní v červnu roku 1621 připravil o hrdlo sedmadvacet českých panů, rytířů a měšťanů. Před každou popravou Mydlář dlouho rozmlouval s Bohem, aby při svém krvavém řemesle zůstal vyrovnaným člověkem a našel rozhřešení pro svoji duši, a v těchto těžkých chvílích pochopil, že Bůh se nemstí, ale císařové ano. Staroměstská exekuce předznamenala tragický konec Mydlářova manželství, jeho žena Alžběta nedokázala snášet hanbu, která padla na jejich katovnu, a sáhla si na život. Skeptický Jan Mydlář sleduje, jak se na začátku třicetileté války loupí a zabíjí, jak nová šlechta zabírá majetek popravených českých pánů a exulantů, spolu s katolickou církví rozkrádá korunní majetek. Přesto v jeho životě nastane velký obrat, když najde ztraceného syna Ondřeje. Tím se Mydlář úplně smířil se svým osudem a záleží mu už jen na jediné věci — uchránit svou vnučku před opovržením, které přechází i na potomky katů.
V trojdílné Kronice katů Mydlářů nahlédneme do tajemství Jana Mydláře, vzdělance a doktora medicíny, jenž se řízením osudu, ale hlavně kvůli své lásce k povětrné Dorotce stal staroměstským katem. I přes své krvavé řemeslo byl Mydlář velmi bohatým a … číst dále
Není skladem
PPL - MAX 30 kg: 99,00 Kč
Osobní odběr Praha 8 : Zdarma
PPL na Slovensko - MAX 30 kg: 299 Kč
Zásilkovna - MAX 10 kg: 49,00 Kč
Česká pošta - Balík Do ruky - MAX 30 kg: 89,00 Kč
Česká pošta - Balík Na poštu - MAX 20 kg: 79,00 Kč
Česká pošta - Balík Do balíkovny - MAX 20 kg: 69,00 Kč
Kód0056974
NakladatelstvíŠulc-Švarc
Počet stran512
Jazykčeština
Rok2012
Typ produktuVázaná kniha
EAN9788072443369
Běžná cena s DPH 499 Kč
Ušetříte 142 Kč
357 Kč
Tento produkt nelze zakoupit
Průměrné hodnocení
80 %
Hodnoceno 1×
Proč nakoupit u nás?
špičková kvalita knih

krátká doba dodání

doprava zdarma

ověřená kvalita služeb
Podrobnosti
Na trh přichází komplet kroniky katů Mydlářů - Meč magistra medicíny, Kati ve službách císařů a Katova vinice. Jan Mydlář byl lékař a vzdělaný muž, který se hrou osudu stal katem. Na svou dobu měl nejvyšší možné vzdělání, na jehož základě získal znalost veškeré logiky i učení Aristotela,vyznal se v rozličných jevech přírodních včetně fyziky, znal i etické učení o povinnostech a ctnostech, i učení o ústavních formách, což se dá označit jako politické vzdělání. I když Jan Mydlář jako kat žil na okraji společnosti, byl jí na druhou stranu přijímán jako důležitá a silná osobnost. Stýkal se s úředníky radnice, se soudci, tajně se stýkal s císařem Rudolfem II. a s mnohými šlechtici, kteří se bez kata neobešli. Celý svůj život se řídil svým svědomím a láskou k Bohu. Mydlářova největší láska Dorotka však jeho mladou romantickou duši poznamenala. Na císařský dvůr do Prahy se ze všech koutů světa sjížděli diplomaté, tajní vyslanci, dobyvatelé a válečníci, katolíci i protestanti, nacházeli zde útočiště umělci, vědci, alchymisté a mezi nimi ovšem i spousta podvodníků. Kriminalita v Praze rostla přímo závratně a s tím měl co do činění právě staroměstský kat. Schylovalo se k největší náboženské válce mezi křesťany. Lidé bez hříchu prostě neexistovali a s hříchem přicházel i zločin, který místo Boha a církve trestal soud a vykonavatel trestu byl kat! Katové byli za vysokou odměnu najímáni do služeb králů i měst, ale zároveň s tím jim bylo přisouzeno morální zneuctění a svůj život museli prožít jako ponížení lidé. Katovské řemeslo bylo ponižující živností a katové byli psanci životem i duší. Pouze Jan Mydlář byl výjimkou. Pro Mydláře se stalo osudným, že byl ve službách habsburských císařů, kteří ho posléze učinili nástrojem své politiky. Přes varování přátel a své ženy připravil Jan Mydlář o hrdlo sedmadvacet odsouzenců krátce poté, co jejich ortel podepsal ve Vídni pomstychtivý císař Ferdinand II. Tím se Mydlář stal nedobrovolným aktérem krvavého divadla, o kterém mluvila celá Evropa a dodnes na něj nezapomněla.