Nadsamec

Jarry Alfred

Dnes již klasické dílo Alfreda Jarryho, inspirátora surrealismu a autora známého Krále Ubu, si satiricky pohrává s myšlenkou výjimečných vlastností člověka, které se dají využít v osobním životě a v lásce, ve vědě i ve sportu. Absurdní novela vychází v novém překladu Růženy Steklačové. Knihu doprovází výjimečné ilustrace Petra Faltuse.
Dnes již klasické dílo Alfreda Jarryho, inspirátora surrealismu a autora známého Krále Ubu, si satiricky pohrává s myšlenkou výjimečných vlastností člověka, které se dají využít v osobním životě a v lásce, ve vědě i ve sportu. Absurdní novela vychází … číst dále
Není skladem
PPL - MAX 30 kg: 99,00 Kč
Osobní odběr Praha 8 : Zdarma
PPL na Slovensko - MAX 30 kg: 299 Kč
Zásilkovna - MAX 10 kg: 49,00 Kč
Česká pošta - Balík Do ruky - MAX 30 kg: 89,00 Kč
Česká pošta - Balík Na poštu - MAX 20 kg: 79,00 Kč
Česká pošta - Balík Do balíkovny - MAX 20 kg: 69,00 Kč
Kód0040348
NakladatelstvíXYZ
Počet stran152
Jazyk19
Rok2011
Typ produktuVázaná kniha
EAN9788073885342
Běžná cena s DPH 199 Kč
Ušetříte 50 Kč
149 Kč
Tento produkt nelze zakoupit
Produkt nebyl hodnocen
Proč nakoupit u nás?
špičková kvalita knih

krátká doba dodání

doprava zdarma

ověřená kvalita služeb
Podrobnosti
Nakladatelství XYZ vydalo jedno z nejznámějších děl Alfreda Jarryho román Nadsamec, který předběhl svou dobu o dobrých pár desetiletí. Tématem je kult síly a nadlidství, z něhož vyplývá fascinace výkonem, která je tak příznačná pro moderního člověka obklopeného hračkami vědecko-technické revoluce. Vždyť mnoho lidí dnešní doby opouští své kovo-plastové miláčky teprve až v okamžiku smrti. A je komické, jak často zaměňují své omezené lidské síly za výkony těchto skvělých strojů viz:“Jedu dvě stě po dálnici…. .“ Alfred Jarry byl naprostým opakem uctívačů výkonnosti. Pohrdal okamžitým úspěchem. Nakonec jeho styl života typu Carpe diem, by mu žádnou efektivitu asi ani nedovolil. K životu mu stačily tři věci: bicykl, revolver a absint. Bicykl byl jeho výhradní dopravní prostředek, revolver používal velmi často jako cyklistický zvonek a pomocí tehdy tolik v bohémských kruzích oblíbeného absintu se propil k alkoholismu, který jistě přispěl k ještě větší radosti z bezprostředního prožívání prostého a spokojeného života, čímž na druhou stranu rozhodně nechceme glorifikovat zhoubný návyk. Tenhle bohém k pohledání položil základy absurdního dramatu – vzpomeňme jeho nejslavnější dílo divadelní hru Král Ubu, surrealismu a moderní literatury vůbec. Byl také prvním patafyzikem v historii. Tento „vědní obor, který Jarry sám založil, se zabývá rozborem dekonstrukce reality a její znovu spojení v absurditě. Někdy o patafyzice mluvil jako o vědě imaginárních výsledků. V době totality byla patafyzika velmi oblíbená u českých protirežimních intelektuálů. Dokonce byl nějakou dobu vydáván patafyzikalní časopis s názvem PAKO. 28. května 1906 Jarry napsal v dopise své přítelkyni: „Otec Ubu netrpí žádnou chorobou jater, srdce, ledvin, ba ani močových cest. Je jednoduše vyčerpán a jeho životní kotel nevybouchne, nýbrž uhasne. Docela pomalu se zastaví jako schvácený motor.“ Vyčerpán, nemocný a obtěžovaný věřiteli, Jarry neustále konal cesty z Paříže do Lavalu a zpět. Zemřel o šest měsíců později v nemocnici de la Charité 1. listopadu 1907. Je zaznamenáno, že jeho poslední přání bylo, aby mu donesli párátko.