ekn000152359.jpg

O Váhovcoch z 9. storočia (e-kniha)

Jozef Stanislav

Vydanie k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra.

Ide o historický opis spisu napísaný v latinčine Libellus De Conversione Bagoariorum et Carantanorum známy v skrátenej forme De Conversione Bagoariorum et Carantanorum a preložený do slovenčiny, ako Prevrátenie Bavorov a Karantáncov.

Tento bavorský originálny spis biskupstva v Salzburgu sa nedochoval, ale jeho opisy poukazujú na správy navrátivších sa jednotlivých konvertorov viery od Slovenov zo Západného Slovenska (napr. pôsobili na hradisku Ducová) a ich zápisy z vykonanej cesty a ich konkrétnej činnosti. V samotnom opise spisu sú vynechané nepodstatné podrobnosti jednotlivcov a zapísané sú už len stručné dejinné udalosti s menami osôb týchto dejov.  

Podstatou všetkých správ je popis osôb a dejov, ktoré sú určitým spôsobom spojené s územím Západného Slovenska za časov velkomoravských Mojmírovcov, následný odchod kniežaťa Pribinu z tohoto územia, jeho činnost v novom pôsobisku za patronácie bavorských konvertorov u Blatného jazera v Panónii.

Naostatok je malá zmienka o pôsobení Gréka Metoda v Panónii u Koceľa (Chozila).

Autori knihy štatisticky poukazujú a etymologicky vysvetľujú to, že pojem, o ktorom je reč, nesúvisí s Bavormi, ale s územím rieky Váh a teda nemá nič spoločné s Bawarische územím, ktoré nebolo na Západnom Slovensku, ani v Panonii (Superior a Inferior). Je preto zákonité, že autori knižky logicky poukazujú na prinavrátenie starodávného pojmu  patriace Slovensku. Je to možné len vďaka neznámym opisovateľom opisu spisu, nepoznajúci túto stratenú správu o skutočnom význame daného pojmu, predávanú vekmi preto, aby sme nakoniec my mali možnosť ju zase vynájsť, oprášiť a zlatými písmenami vložiť do Slovenskej histórii.

Vydanie k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Ide o historický opis spisu napísaný v latinčine Libellus De Conversione Bagoariorum et Carantanorum známy v skrátenej forme De Conversione Bagoariorum et Carantanorum a preložený do slovenčiny, ako … číst dále
Osobní odběr Praha 8 : 10,00 Kč
PPL - MAX 35 kg: 129 Kč
PPL na Slovensko - MAX 35 kg: 299 Kč
Zásilkovna - MAX 10 kg: 69,00 Kč
Česká pošta - Balík Do ruky - MAX 30 kg: 89,00 Kč
Česká pošta - Balík Na poštu - MAX 30 kg: 79,00 Kč
Česká pošta - Balík Do balíkovny - MAX 30 kg: 69,00 Kč
Kód0506596
NakladatelstvíVydavateľstvo Elist
Počet stran165
Jazykslovenština
Rok2015
Typ produktubook
PodtitulNavrátenie pradávneho pojmu obyvateľom slovenského Váhu
Formát e-knihyepub, mobi
EANekn000152359
86 Kč
Produkt nebyl hodnocen
Proč nakoupit u nás?
špičková kvalita knih

krátká doba dodání

doprava zdarma

ověřená kvalita služeb