Zábranský David

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Zábranský David)
Slabost pro každou jinou pláž
-28 %
298 Kč
216 Kč
(Zábranský David)
Šternův pokus milovat
-23 %
248 Kč
190 Kč
(Zábranský David)
Kus umělce
-21 %
109 Kč
86 Kč
(Zábranský David)
Edita Farkaš
-20 %
127 Kč
101 Kč
(Zábranský David)
Edita Farkaš*
-20 %
137 Kč
109 Kč
(Zábranský David)
Martin Juhás čili Československo
-28 %
389 Kč
282 Kč
(Procházka Jiří W., Pecinovský Josef, Zábranský David, Kr ...)
Šest nevinných
-22 %
189 Kč
147 Kč
(Zábranský David)
Za Alpami
-27 %
333 Kč
242 Kč
(Zábranský David)
Dva dramatické texty
-22 %
190 Kč
148 Kč
(Zábranský David)
Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský
-32 %
345 Kč
235 Kč
(Zábranský David)
Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský
-32 %
279 Kč
190 Kč
Zábranský David

Zábranský David

 

Pražský spisovatel, další ze současné odvážné generace kritikou ceněných autorů. Vlastním povoláním právník pracující v prostředí nevládních neziskových organizací, zabýval se politologií a problematikou lidských práv. Jak sám říká, chtěl by, aby jako autor psal to tom, o čem něco neví.

 

Ovšem v jeho druhé knize, "lázeňské novele" s názvem Šternův pokus milovat, se objevuje jako styčný motiv porno. Kniha vyšla v létě 2008. Odehrává se vlastně na Karlovarském filmovém festivalu, někdy v roce 2001 (hraje se právě Wendersův Million Dollar Hotel s Millou Jovovich), ale text je složitou kompilací vnitřního ultrasvěta (ne)vyprávějícího třicetiletého právníka (Štern) z Prahy, který do Varů ujíždí ne kvůli filmům, ale pro vlastní pochybnosti. Pomáhá slepcům ve skupině s dívkou Lucií, která je jinak s Předsedou, ale snahou schizofrenního Šterna je ji dostat; pokud zrovna nemyslí na partnerku, jíž má v Praze, nebo není ve zmatku naložen v baru s "fandy filmu", či na placu u natáčeného porna, anebo nebloudí v lesích za městem či ve vlastních snech a představách...

 

Styl Davida Zábranského je značně náročný. Nezapře známky poezie, metaforičnosti, mnohoznačnosti i nejasnosti a "surrealisticky" autentického obrazu při psaní utvořeného proudu.
Doménou jsou Zábranského typografické nároky: člení (obě své) knihy do kapitol a v ní do různě dlouhých "poznámek". S těmi se dá po dopsání - v duchu filmařské postprodukce - pracovat: míchat, mazat, nově seřazovat i rozmnožovat. Zábranský se nebrání přiznat ve své tvorbě vliv funkcí textových editorů.

 

Po prvotině z roku 2006 vznikla v médiích paralela s Milanem Kunderou, za jehož "epigona" byl David Zábranský označen. Kniha se jmenovala Slabost pro každou jinou pláž a porota cen Magnesia litera za ni přiřkla autorovi titul Objev roku (2007). Pod titulem knihy nechal Zábranský slova "Poznámky k moři, smíchu a duchu doby".