Zoli

McCann Colum

Zoli prožívá dětství v době, která pro její lid znamená období nejhoršího pronásledování. Její rodina je vyvražděna Hlinkovou gardou a romská skupina, ve které pak v péči dědečka vyrůstá, se musí neustále skrývat. Pro Zoli je to však doba, kdy se sžívá s cikánskými tradicemi a především poznává sílu a moc hudby, která celému společenství pomáhá přežít. Začne skládat vlastní písně, a když po válce komunistický režim v Česko - slovensku prohlásí Romy za jádro proletářské společnosti, Zoli se stane jednou z nej - populárnějších představitelek proletářského básnictví. Pak ale dojde na naplňování paragrafu 72 o zákazu kočovnictví a Zolina popularita se obrací proti ní samé. Příběh volně inspirovaný osudem polské zpěvačky a básnířky Papuszy přináší strhující svědectví o konci jedné z kultur tvořících pestrou mozaiku předválečné a poválečné středoevropské společnosti.
Zoli prožívá dětství v době, která pro její lid znamená období nejhoršího pronásledování. Její rodina je vyvražděna Hlinkovou gardou a romská skupina, ve které pak v péči dědečka vyrůstá, se musí neustále skrývat. Pro Zoli je to však doba, kdy se … číst dále
Skladem
Osobně v Praze:středa 10.6.
Přepravní společností:čtvrtek 11.6.
PPL - MAX 30 kg: 129 Kč
Osobní odběr Praha 8 : Zdarma
PPL na Slovensko - MAX 30 kg: 299 Kč
Zásilkovna - MAX 10 kg: 69,00 Kč
Česká pošta - Balík Do ruky - MAX 30 kg: 89,00 Kč
Česká pošta - Balík Na poštu - MAX 20 kg: 79,00 Kč
Česká pošta - Balík Do balíkovny - MAX 20 kg: 69,00 Kč
Kód0040068
NakladatelstvíOdeon
Počet stran280
Jazykčeština
Rok2011
Typ produktuVázaná kniha
EAN9788020713704
Běžná cena s DPH 269 Kč
Ušetříte 54 Kč
215 Kč
Průměrné hodnocení
100 %
Hodnoceno 1×
Proč nakoupit u nás?
špičková kvalita knih

krátká doba dodání

doprava zdarma

ověřená kvalita služeb
Podrobnosti
Zoli je čtvrtý román irského spisovatele Columa McCanna. Hlavní hrdinkou románu je slovenská Romka Marienka Novotná přezdívaná Zoli. Autor popisuje její život od dětství v Československu třicátých let, přes exilové toulky po zemích západní Evropy až po období životní zralosti. Ačkoliv je Zoli fiktivní postava, inspiraci k jejímu ztvárnění nalezl autor v osobě Polsko-romské básnířky Papuszy (Bronisława Wajs). Jen velký spisovatel má výsadní právo volit se i taková témata, která s jeho vlastním životě nemusí mít na první pohled vůbec nic společného. A zdá se, že jedním z nejvyšší ligy opravdových mistrů pera je i Colum McCann, protože, ač sám Ir žijící toho času v New Yorku, popsal příběh Zoli s takovou plastičností a detailní barvitostí, že leckterý klasik světové literatury by mohl závidět. Čtenářům předestřel nejen poutavý příběh, ale i obranu lidské různosti před násilím totalitních režimů a hlouposti vůbec, která by ráda navlékla šmahem všechny lidi do stejnokrojů. Colum McCann se narodil v Dublinu v roce 1965. Svou kariéru začal jako reportér píšící pro The Irish Press. Do Spojených států přijel s touhou napsat velký Americký román. V roce 1986 se tedy vydal na kole napříč Amerikou. Později sbíral zkušenosti při sociální práci s mladými delikventy v Texasu. V roce 1992 se oženil s Alison Hawke, se kterou se odstěhoval do Japonska, aby se po roce a půl vrátil do USA. V současné době žije Colum McCann se svou ženou a třemi dětmi v New Yorku. Colum McCann obdržel za svá díla několik významných literárních cen. Platí to zejména o jeho posledním románě Co svět světem stojí, jenž mimo jiné získal i nejlukrativnější knižní cenu světa a sice IMPAC, čili Dublinskou mezinárodní literární cenu. Tento vynikající román vyšel u nás v letošním roce v edici zahraniční literatury Odeon.